Зробити сторінку стартовою         Fastiv.in.ua Твій Портал - Твоя Інформація

 

Стоїть в селі Мазепине погруддя

Серед сімнадцяти українських гетьманів постать Івана Мазепи залишається чи не найсуперечливішою. З одного боку про нього говорять як про видатного будівничого української державності, провідника української нації, мудрого політика, дипломата, полководця, талановитого поета, покровителя освіти та мистецтва і захисника православної віри. З іншого – ось вже майже три століття його ім’я намагалися зганьбити, стерти з народної пам’яті, навіть піддавали анафемі.

Цими словами розпочав свій виступ Президент України Віктор Ющенко, виступаючи на велелюдному мітингу з нагоди 370-ї річниці від дня народження українського гетьмана Івана Степановича Мазепи у його рідному селі Мазепинцях, що на Білоцерківщині. Сюди, до його батьківщини, 20 березня з’їхалися представники усіх міст і районів Київщини. У ювілейному відзначенні пам’ятної дати видатної історичної особистості взяла участь і численна делегація з Фастова і Фастівського району.

Мазепинці (колишній хутір Каменець), як і більшість українських сіл, багато пережили і багато чого бачили на своєму віку. Волею долі цьому селу судилося стати малою батьківщиною людини, яка очолювала понад два десятиліття українську козацьку державу. “Це були особливі роки”, – сказав глава держави, наголосивши, що Мазепі вдалося об’єднати Україну, за його правління розбудовувалися міста і села, зводилися церкви. Мазепинці бачили радість хліборобської праці за щедрі врожаї на родючій землі, але були й свідками лихоліття, коли на Лису гору, що неподалік від села, привели закутих у кайдани козаків й катували на очах у місцевих мешканців за свободолюбний дух. За те, що разом зі своїм гетьманом Іваном Мазепою вони у вирішальний час зі зброєю повстали за незалежність України.

Президент України Віктор Ющенко, голова Київської обладміністрації Віра Ульянченко, міністр оборони Юрій Єхануров, міністр у справах сім’ї, молоді та спорту Юрій Павленко, народні депутати України Лілія Григорович та Павло Жебрівський взяли участь у молебні у дерев’яній козацькій церкві святого Миколая Чудотворця, що стоїть на в’їзді до села, та поклали квіти до пам’ятника Івану Мазепі.

Маленьке село з великою історією. Ще один дотик до минулого. Цього разу – минулого, навколо якого точаться гострі суперечки, схрещуються різні, часто полярні думки. І то добре, що у складі фастівської делегації були старшокласники шкіл міста і району. Певно, не в одного з них під час перебування на прадідівській землі Мазепи прокинулися думки: “Що спонукало його перейти від одного правителя до другого? Чому улюбленець Петра I, удостоєний небувалих царських щедрот, став його заклятим ворогом?”. Вони – молоді учасники урочистостей – будуть шукати відповідь на ці питання і обов’язково знайдуть. Бо живуть в інший час. Це насамперед для них Президент сказав: “Прийшов час донести правду до народу і розвіяти міфи про те, що Іван Мазепа нібито був зрадником”.

Зоя ЗІНОВ’ЄВА

Спорт Фастова