Зробити сторінку стартовою         Fastiv.in.ua Твій Портал - Твоя Інформація

 

І плакали запалені свічки за тими, хто ніколи не вернеться…

Рубрика: Голодомор 1932-33 рр.: Фастівщина пам’ятає

У рамках Всеукраїнської акції “33 хвилини”, приуроченої 75-м роковинам Голодомору 1932-1933 років в Україні, поминальний захід “Засвіти свічку!” проведено у смт Борова за участю селищного голови Федора Володимировича Воробея, начальника відділу культури та туризму райдержадміністрації Тетяни Вікторівни Машовець, історика-краєзнавця Андрія Омеляновича Мороза, очевидиці голодомору Любові Йосипівни Шепель, представників громадськості та учнівської молоді.

Стояли, схиливши голови у смутку, дорослі борівчани, і поряд з ними – юні… На місцевому кладовищі біля могили, в якій знайшли вічний спочинок померлі від Голоду-33 люди, відбулась панахида. Священик місцевого храму о. Юрій (Юрченко) відслужив молебень за упокій душ безвинно убієнних співгромадян. Активісти селища роздали поминальне присутнім борівчанам, а учні 8-А та 8-Б класів Борівської ЗОШ І-ІІІ ст., запаливши свічки, поклали на святі для кожного місця – на могилу і до пам’ятного знака – снопики жита, перев’язані чорними стрічками.

Учасниками акції стали депутати районної та селищної рад. Біля пам’ятного знака та своєрідного меморіалу були зачитані імена 14 громадян, померлих від голодної смерті у 1933 році.

Гіркими спогадами ділилася Любов Йосипівна Шепель. Немає прощення нарузі над людським життям. Немає забуття людям, яким довелося винести гіркий хрест голодної смерті. І хоча серед померлих – в основному подорожні, які опинилися на залізничній станції Мотовилівка у пошуках їжі чи підробітку, для борівчан однаково болять спогади про непоправні втрати.

Хвилиною мовчання пом’януті були всі безвинно убієнні голодом співвітчизники. Хоровий колектив “Барви” (керівник С.Сіверський) виконав пісні, які, як реквієм, линули на спомин про гірке минуле і про людей, яким ніколи більше не повернутися до життя.

* * *

У рамках Всеукраїнської акції “33 хвилини”, приуроченої 75-м роковинам Голодомору 1932-1933 років в Україні, поминальний захід проведено у селі Паляничинці. До пам’ятника на честь односельчан, які померли від голодної смерті у 1932-1933 роках, встановленому на місцевому кладовищі, прийшли сільський голова Л.П.Христенко, діти і молодь села. Вони вклонилися світлій пам’яті безвинно убієнних людей. Було зачитано імена померлих 98 односельчан. Хвилиною мовчання вшановано замордованих голодом.

* * *

У жовтні-листопаді за ініціативи відділу у справах сім’ї та молоді райдержадміністрації до підготовки та проведення поминальних заходів на вшанування жертв Голодомору та з нагоди 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні залучені молоді волонтери – члени молодіжних громадських організацій, які діють у населених пунктах району, а також учні загальноосвітніх шкіл, які шефствують над могилами і пам’ятними місцями у населених пунктах.

Юні волонтери беруть участь в акційних заходах під гаслом “Це не забути”, в ході яких виконують роботи з прибирання територій поблизу пам’ятних знаків, встановлених громадами на вшанування пам’яті жертв голодоморів. За участю громадських рад у селах Фастівець, Яхни, Червона Мотовилівка, Мотовилівська Слобідка проведено зустрічі з очевидцями подій 1930-х років або нащадками громадян, які пережили голодомор.

Залучаються учасники волонтерського руху й до участі в заходах, що проходять у рамках Всеукраїнської акції “33 хвилини”.

* * *

У Фастівському державному краєзнавчому музеї діє виставка “Український голокост. 1932-1933 рр.”, присвячена пам’яті жертв Голодомору. На ній представлено задокументовані спогади очевидців Голодомору з Фастівщини, світлини, малюнки, книги на цю тематику, роботи учнів, учасників Всеукраїнського конкурсу науково-пошукових робіт “Голодомор 1932-1933 рр. Україна пам’ятає”. Серед експонатів виставки – шерстяна хустка, подарована очевидицею голодомору О.Т.Дакал з с. Малополовецьке, яка зігрівала її в страшні роки Голодомору, та рушник домотканого вибіленого полотна, зроблений у 1933 році, подарований родиною Ровінських із Фастова.

Першими відвідувачами виставки стали учні загальноосвітніх шкіл міста, вчителі, активісти органів самоорганізації населення мікрорайонів міста, громадськість міста.

* * *

У Фастівському державному краєзнавчому музеї відбулася презентація книги пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років на Фастівщині “Чорні жнива на Фастівщині”.

У збірнику “Чорні жнива на Фастівщині” вміщені спогади очевидців, доробки науковців і краєзнавців, місцевих поетів і письменників, учителів і учнів загальноосвітніх шкіл міста та району, Фастівського центру професійно-технічної освіти, міського відділу культури і голів комітетів самоорганізації населення мікрорайонів міста. Для кращого розуміння подій 1932-1933 років подано архівні документи, постанови ЦВК і РНК СРСР, Політбюро ЦК КП(б)У та Раднаркому УРСР, ЦК ВКП(б), Київського обкому КП(б)У, висновки Міжнародної комісії з розслідування Голодомору в Україні, наукові дослідження.

Відкрила захід директор Фастівського державного краєзнавчого музею Т.В.Неліна. Вона розповіла про те, як створювалася книга, що вона є результатом тривалої, копіткої, колективної роботи багатьох фастівчан, небайдужих до трагічних подій в історії українського народу. Т.В.Неліна зазначила, що працівники музею, вчителі шкіл, громадські активісти міста і району, представники органів самоврядування населення здійснили велику роботу зі збору матеріалів про колективізацію і Голодомор на Фастівщині, і ця робота продовжуватиметься й надалі. Упорядник книги, старший науковий співробітник, заступник директора Фастівського державного краєзнавчого музею В.П.Кімліченко наголосила на необхідності збереження в пам’яті народній трагедії 1932-1933 років, а книга “Чорні жнива на Фастівщині”, в якій вміщені архівні документи, допоможе нинішньому поколінню зрозуміти, хто винен у Голодоморі, як він замовчувався і викривлювався протягом тривалого часу комуністичною владою і чому це було можливим у нашій країні за часів тоталітарного режиму.

Краєзнавець з Фастівщини, колишня завідуюча клубом села Кищинці Н.О.Нестеренко, яка збирала свідчення очевидців Голодомору, розповіла про те, як відбувалися колективізація та розкуркулення селян, проводилися хлібозаготівельні та збиральні кампанії у селах Фастівського району. Вона зазначила, що за свідченнями очевидців 1931 рік був врожайним. Але партійні активісти, виконуючи антинародні розпорядження вищого керівництва, забирали у людей весь врожай, не залишаючи в хатах не лише зерна, але й проса чи вареної картоплі, таким чином, наражаючи людей на голодну смерть. Н.О.Нестеренко закликала присутніх пам’ятати трагічні сторінки історії свого народу та не допускати повторення голодоморів у майбутньому.

Присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять мільйонів загиблих від штучного голоду людей.

Учні, переможці міського конкурсу учнівських творчих робіт, оголошеного Будинком творчості дітей та юнацтва, присвяченого 75-й річниці Голодомору, зачитали свої роботи на зазначену тематику.

ЗВИНУВАЧУЄМО РЕЖИМ

20-22 листопада у Фастові проведено Єдиний день інформування населення на тему “Горять поминальні свічі”. Роздано інформаційні матеріали в школах, на підприємствах та в організаціях, комітетах самоорганізації населення, в яких йдеться про знищення комуністичним режимом мільйонів українців за їхнє прагнення жити і працювати на рідній землі, розмовляти рідною мовою, берегти і примножувати свою тисячолітню культуру, необхідність усвідомлювати причини штучно організованого Голодомору 1932-1933 років. А ще було запропоновано приєднатися 22 листопада о 16.00 до загальнонаціональної акції “Засвіти свічку!” і на поминання жертв Голодомору у вікнах своїх домівок запалити скорботні свічки.

МОЛИТВА ЗА НЕВИННО УБІЄННИХ

22 листопада у м. Фастів на Снігурівському кладовищі відкрито пам’ятник жертвам Голодомору.

Священнослужитель Української Православної Церкви Київського патріархату “Різдво Пресвятої Богородиці” отець Юрій Федюк провів службу по жертвах Голодомору та освятив встановлений хрест.

Голова комітету самоорганізації населення мікрорайону О.І.Кирилюк та секретар комітету Р.В.Дубровіна, звертаючись до присутніх, зазначили, що тридцяті роки були найстрашнішим періодом в історії українського народу. В пам’ять про наших земляків і всіх жертв геноциду встановлено пам’ятник. О.І.Кирилюк подякувала всім жителям мікрорайону Снігурівка, які брали участь у будівництві пам’ятника, допомагаючи матеріально або своєю працею. Серед них – Р.О.Наливайко-Ляхович, М.О.Вовчок, Л.Ц.Довгарт, В.П.Кирилюк, Ф.О.Дубровін, М.М.Мамченко, Т.П.Мисливська, Ю.С.Слабошевський, О.С.Усенко, О.О.Лось, Л.П.Патинська, М.Л.Патинський, В.В.Вардакова, депутати міської ради О.В.Попко та С.М.Онищук.

Учасники заходу вшанували пам’ять жертв Голодомору хвилиною мовчання та поклали до пам’ятника вінки і квіти. В пам’ять про загиблих вони прочитали молитву, розламали хлібину і розділили її на всіх, запалили свічки, щоб вони зігрівали своїм теплом і нашою пам’яттю душі безвинно убієнних мільйонів українців.

ВІДКРИТО ПАМ’ЯТНИЙ ЗНАК

22 листопада відбулося відкриття пам’ятного знака в мікрорайоні Завокзалля, де похоронені жертви Голодомору 1932-1933 років в Україні. Пам’ятний знак встановлено поблизу масових поховань не лише мешканців Фастівщини, але й людей з інших куточків України, які приїздили до нашого міста у сподіванні знайти порятунок від голодної смерті, та помирали, ледь вийшовши з вагонів потягів.

На заході були присутні в.о. міського голови, секретар міської ради В.В.Сальніков, заступник міського голови В.О.Коваль, депутати міської ради С.М.Онищук, Ж.О.Мухар, Д.М.Юшков, завідуюча відділом з питань внутрішньої політики, інформаційного забезпечення та по роботі з органами самоорганізації населення С.А.Янковська, завідуюча відділом культури міськвиконкому О.В.Ворожбит, Почесний громадянин міста А.А.Древецький, директор ЗОШ І-ІІІ ст. №10 Л.Д.Чіпко, голова громадської організації “Козацький курінь Українського козацтва” В.О.Мазуренко, члени комітету самоорганізації населення мікрорайону Завокзалля, мешканці мікрорайону, учні загальноосвітніх шкіл №9 та №10, слухачі Корпусу Миру США, які проходять практику в навчальних закладах міста.

Священнослужителі УПЦ Київського патріархату на чолі з благочинним Фастівського району о. Михайлом Данилівим відслужили панахиду по душах жертв геноциду, закликали прихожан молитися за душі цих людей і свою державу, щоб ніколи більше таке лихо не повторилося на нашій землі.

Учні ЗОШ І-ІІІ ст. №10 провели мітинг-реквієм у пам’ять про мільйони жертв Голодомору 1932-1933 років. Свідок Голодомору Н.М.Ночнік розповіла про те, як вона дитиною відчула на собі жах постійного відчуття голоду і як через все життя пронесла пам’ять про тих, хто помер голодною смертю.

Учасники заходу вшанували пам’ять жертв Голодомору хвилиною мовчання та поклали до пам’ятного знака вінки і квіти, запалили свічки в пам’ять про своїх земляків, які стали жертвами Голодомору, роздали шматочки хліба і цукерки всім присутнім.

УРОКИ ПРО СКОРБОТНІ ЖНИВА

22 листопада у м. Фастів до пам’ятних місць поховання жертв Голодоморів покладено траурні вінки і композиції із житніх та пшеничних колосків до пам’ятних знаків, місць поховань жертв Голодоморів, вшановано пам’ять загиблих хвилиною мовчання та запалено свічки. Фастівчани взяли участь у проведенні щорічної Загальноукраїнської акції „Засвіти свічку”. В храмах міста відбулися панахиди по душах жертв геноциду. На території Фастова були приспущені державні прапори України.

* * *

22 листопада фастівська учнівська делегація взяла участь в обласній конференції “Скорботні жнива Київщини”. До складу делегації увійшли вихованці загальноосвітніх шкіл №1, 2, 3, 5, станції юних техніків.

* * *

У листопаді 2008 року у всіх навчальних закладах м. Фастова до Дня пам’яті жертв Голодоморів проведено “Уроки пам’яті”.

* * *

19 листопада о 12.00 учні 5-9-х класів загальноосвітніх шкіл міста переглянули пряму трансляцію уроку, який проводив Президент України В.А.Ющенко.

Людмила НЕДЗВЕЦЬКА,
Ольга ДЕЙНЕГА

Спорт Фастова