Зробити сторінку стартовою         Fastiv.in.ua Твій Портал - Твоя Інформація

 

Нарахувати – не значить виплатити

Звертатися до суду, щоб отримати доплати до пенсій, громадяни України почали ще з 2009 року. Першими були діти війни, за ними стали подавати заяви й інші категорії потерпілих. Відтоді цей процес лавиноподібно зростає. Довжелезні черги штурмують приміщення управлінь Пенсійного фонду та судів. Додалося роботи і юристам. Суди захищають порушене право громадян, а юристи та приватні адвокати просто штампують позовні заяви.

Ажіотаж зі зверненнями громадян до Пенсійного фонду України через суд продовжується. Непрацюючі пенсіонери відстоюють своє право на доплату до пенсії 15-20%, діти війни – право отримувати соціальну допомогу у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, інваліди-чорнобильці – додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров‘ю, інші громадяни, які проживають на радіаційно забруднених територіях, – на збільшення розміру доплат на харчування (у народі – так званих «гробових»).

Редакція «Вести – прес» задалася питанням: чи реально виграти такі позови і отримати належні по закону компенсації та доплати, і в яку суму це обійдеться? Зазначимо, що в пропонованому матеріалі спробуємо розібратися лише у моральній та матеріальній сторонах – через відсутність чіткої соціальної політики держави в цьому питанні працівники Пенсійного Фонду відмовилися коментувати юридичний бік проблеми.

Плата приватному адвокату за складання позовної заяви та подачу документів до суду коливається від 50 до 200 гривень. Слід зазначити, що участь адвоката на цьому закінчується. Також останнім часом з’явилось чимало фірм, які обіцяють потерпілим допомогти отримати гроші. Звичайно, така допомога не безкоштовна – одноразово потрібно сплатити від 100 до 1000 грн., в залежності від суми судових нарахувань, та укласти договір, за умовами якого гонорар «помічника» складатиме від 10 до 50% отриманих вами коштів.

Щоб не платити юристам, позивач може звертатися до суду із власноруч написаною заявою. Є певний зразок оформлення таких документів, і якщо всі вимоги законодавства дотримано, їх зареєструють без жодних перепон. Неважливо, написані вони від руки чи надруковані. Головне, щоб у заяві було грамотно викладено її суть: названо позивача і відповідача, а суть позову була аргументована відповідними законодавчими актами, що дають підстави звертатися до суду. Заяву потрібно подати у двох примірниках з відповідними додатками (копіями правовстановлюючих документів). З такими позовами людині не обов‘язково звертатися в суд особисто. Позовну заяву та документи можна відправити поштою, і тоді не доведеться вистоювати в довжелезних чергах, витрачати час та псувати собі нерви.

Тим, хто отримав рішення суду, спеціалісти радять подавати у відділ Пенсійного Фонду нотаріально завірену копію, а оригінал залишити у себе – він може знадобитись, якщо нарахування коштів затягуватиметься і доведеться знову звертатись до суду.

Під час зустрічі з мешканцями міста, яка відбулась 25 листопада, начальник Фастівського відділення Пенсійного фонду Анатолій Поканевич повідомив, що судові рішення, які були подані до 1 липня, вже опрацьовані. Але кошти для виплат зараз відсутні, і коли надійдуть – невідомо. Тож зараз у громадян є вибір: просто чекати, писати заяву на ім’я начальника пенсійного фонду, щоб отримати письмову відповідь, або звернутись за допомогою до «помічників». Останні стверджують, що за умови подачі позовної заяви про невиконання пенсійним фондом судового рішення до кінця поточного року існує досить висока ймовірність отримати кошти на початку квітня 2012 року.

Слід зазначити, що, згідно з наказом № 199 від 25.11.2011р. Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, з 28 листопада по 30 грудня 2011 року пенсійний фонд проводить інвентаризацію пенсійних справ та особових рахунків одержувачів пенсій. В зв’язку з цим до кінця поточного року проводиться лише прийом заяв та документів:

– для первинного призначення пенсій;
– виплати допомоги на поховання та недоотримані пенсії в зв’язку зі смертю пенсіонера;
– пенсії особам, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання.

Тож навряд чи можна очікувати суттєвих змін протягом найближчого місяця.

То чи варта шкурка вичинки? Ситуацію згодився прокоментувати компетентний пенсіонер (прізвища просив не називати).

– Судитися з державою – марна справа, знаю це з власного досвіду. Той з пільговиків, хто перший встиг звернутися до суду, можливо, й зумів отримати відповідні компенсації чи доплати. Але як тільки процес набрав масового характеру, чиновники одразу схаменулися: підписуючи документи на виплати громадянам по судових позовах, вони підписали б вирок державному бюджету. Адже додаткові доплати і компенсації пільговим категоріям – це мільярдні видатки, і забезпечити їх фінансування наша економіка не зможе. Тож закон наче і діє, але він не забезпечений фінансово-економічними гарантіями. А нашим людям ніхто цього не пояснює зрозумілою мовою. І навіть якщо все оформлено згідно з буквою закону, ще рано радіти. Ви просите, щоб суд зобов‘язав Пенсійний фонд «нарахувати і виплатити» належні вам доплати чи компенсації. Суд, в межах своєї компетенції, виносить рішення, яким зобов‘язує ПФ «нарахувати» кошти, на які ви маєте право по закону. Але між «нарахувати» і «виплатити» – велика різниця. Пенсійний фонд змушений нарахувати ці кошти. Але він фінансується згідно з видатками, закладеними у держбюджеті, і жодна додаткова стаття виплат там не закладена. Тому ПФ вбачає в судових рішеннях певні порушення діючого законодавства, подає апеляцію – і цей процес затягується на роки. Чимало позивачів-пенсіонерів та чорнобильців від моменту нарахування коштів до їх виплати просто не доживуть…

http://www.vestapres.fastiv.biz

0
Ваша оценка: Немає

Спорт Фастова