Зробити сторінку стартовою         Fastiv.in.ua Твій Портал - Твоя Інформація

 

Візитівка

 

Інформація про Фастів.

 

Фастів – місто обласного підпорядкування, адміністративний центр Фастівського району та багатогалузевий промисловий центр. Місто розташоване за 68 км на південний захід від столиці України м. Київ на берегах річки Унава. Сусіди: Фастівського регіону на заході – Попільнянський район Житомирської області, на сході – Васильківський район Київської області, на півночі – Макарівський район Київської області, на півдні – Сквирський та Білоцерківський райони Київської області. Відстань до найближчого аеропорту (“Київ”) – 62 км.
Загальна площа міста Фастова – 4 315 га. В місті проживає майже 50 тис. чоловік. Працездатний вік населення – 60, 6 %.
Історія Фастівщини сягає глибокої давнини і бере початок із населення краю первісними людьми, які жили на Фастівщині 20-25 тис. років тому, в епоху Палеоліту. По вул. Комарова під час будівництва ЗОШ № 4 було знайдено стоянку первісної людини – мисливців на мамонта та дикого коня.
Свідками тих часів є пам’ятки археології: городища та кургани скіфської доби, поселення римського періоду, давньоруські поселення. Історичний шлях міста тісно повязаний з долею “матері міст руських”. У стародавні часи саме територією нинішньої Фастівщини проходили кордони Київської землі.
Разом з тим, Фастів має свою самобутню, неповторну історію. Вперше наше місто згадується в літописі під 1390 роком. Тоді в грамоті литовського князя Володимира Ольгердовича стверджувалось право володіння Фастовом роду князів Рожановських. Є найбільш ранні літописні свідчення, за якими назва поселення могла виникнути за часів київських князів Олега та Ігоря, коли будувалась Київська держава й Олег “почав города ставити”...
Дослідження історичних документів показали, що до 1094 року землі Сквира, Яготин, Триліси, Фущово (Фастів) та інші належали половському князю Тугортхану, який подарував їх київському князю Святополку, як придане своєї дочки в 1094 році. В інших літописних документах, що датуються 1390 роком Фощево (Фастів) згадується як населений пункт, через який проходять торгівельні шляхи, в ньому проводять ярмарки.
Місцеві дослоідники з’ясували, що ім’я Фаст (Фост) зустрічається двічі – 912 року та 944. важливим є те, що це ім’я зустрічається не в легендах чи переказах, яких чимало подає літописець, а в історичних документах – договорах з греками.
Існує, щоправда, ряд народних версій про походження назви нашого міста. Одна з них повязана з варіантом в озвученні цієї назви – “Хвостів”. В ній розповідається, що Фастів – це місцевість, де колись відбувалося кровопролитна битва між військами київських князів і кочовиками. Ворог залишив тут велику кількість хвостів – своєрідних військових відзнак. Звідси і назва “Хвостово”.
Ще одна легенда повязана з назвами невеликих струмків, що звалися “Фосами” і впадали в Унаву. Біля села Фастівець є могила Перепят, поряд села Марянівка Васильківського району. Під час розкопок, проведених 1846 року стало відомо, що в кургані поховано скіфського царя. На похоронній тризні виражались скорбота і горе, або “фає-фаст” мовою скіфів. Учені вважають, що все це увічнилось у назві міста.
Історію Фастова раннього середньовіччя залишається лише домислювати: музейні фонди не мають матеріальних свідчень того періоду.
У першій половині XVII ст. Фастів хоч і мав привілеї містечка, але по суті лишився селом. У 1630 році тут налічувалося 152 двори. Розвинуто було скотарство, значно менше – хліборобство. Важливе місце в господарстві посідали промисли, зокрема рибальство і мисливство, а також ремесла: ткацтво, гончарство, обробка дерева.
Найгучнішу славу нашому місту та відчутне піднесення економічного і політичного життя на рубежі XVI та XVII століть приніс фастівський полковник Семен Палій. Адже це йому вдалося добитися з кінця 80-х років цілком незалежного управління споконвічними козацькими землями від Дніпра до Случі. Саме при ньому козацький устрій на правому боці Дніпра набув, за свідченнями істориків, рис державного утворення, а ця територія з чітко означеними кордонами мала назву “Палієва держава”.
Вогненні роки Коліївщини – то звитяжні й сумні рядки історії міста. Жителі Фастова активно підтримували народних ватажків – М. Швачку та А. Журбу, які на чолі великого гайдамацького загону в 1768 р. захопили Фастів і зробили його своєю резиденцією.
Фастівщина знову опинилася у вирі бурхливих подій наприкінці 1825 р. під час повстання декабристів – першого в Російській імперії революційного вибуху. 29 грудня 1825 р. в с. Трилісах, де була розквартирована 5-та мушкетерська рота Чернігівського полку, почався виступ, який підтримали роти, розташовані у м. Васильків.
Великому Кобзареві Тарасу Григоровичу Шевченку, який побував на Фастівщині під час розкопок кургану Переп’ят у складі археологічної комісії в с. Фастівець, було близьке й цікаве багате історичне минуле Фастівщини, про що свідчать його численні твори: “Чернець”, “Швачка”, “Іржавець ”.
В середині ХІХ ст. 90 % землі залишилися в руках польських землевласників. На Фастівщині величезні володіння належали таким казково багатим польським магнатам, як родини Браницьких, Потоцьких тощо.
Скасування кріпосного права в 1861 р. обумовило більш високі темпи економічного розвитку українських земель у складі Росії. Це мало місце і на Фастівщині: відкриття руху на Фастівській залізниці, будівництво спиртзаводу в с. Трилісах, пивоварного заводу в м. Фастів, заснування у місті товариства взаємного кредиту, будівництво котельно-механічного заводу і утворення на його базі “Акціонерного товариства Ф. Брандта”.
На цьому підприємстві працював Микола Бенардос – видатний вітчизняний винахідник і раціоналізатор. Понад сто винаходів у різних галузях науки і техніки на його рахунку, та уславився вчений передусім завдяки першому у світі обгрунтуванню способу дугового зварювання.
Спливали десятиліття... Поступово місто перетворювалося на центр промислового та економічного розвитку. Через Фастів в 1870 році пролягла залізниця Київ-Одеса. Характерною рисою економіки Фастова кінця ХІХ - початку ХХ ст. була наявність великої кількості дрібних напівкустарних підприємств з 5 – 10 робітниками. Це, зокрема, 2 шкіряних, 2 миловарних, 5 цегельних, кілька медоварних підприємств, 2 водяних млини, 5 крупорушок тощо. У містечку налічувалося понад 60 дворів ремесників, з них 40 – шевців, 7 – бондарів, 13- займалися слюсарно-ковальським промислом.
Експлуатація, жахливі умови життя щтовхали робітників на шлях економічної і політичної боротьби.
Робітники Фастова активно виступали проти царизму в роки першої російської революції (1905-1907 рр.), громадської війни, Першої світової війни.
До визначних подій історії краю в контексті загально-української історії слід віднести і підписання на коліях Фастівського вокзалу 1 грудня 1918 р. договору про злуку між Українською Народною республікою і Західно-Українською Народною Республікою в одну державну одиницю.
З весни 1921 р. Фастівщина існувала і розвивалася в складі Радянської України майже сім десятиліть.
Як у краплині води, віддзеркалювалося на Фастівщині все, що діялось у масштабі України в страшні 1932-33 рр. штучно створеного голодомору. Про тяжкий продовольчий стан, випадки опухання, голодної смерті та факти канібалізму свідчать спогади очевидців, статистика.
Героїчні вчинки в літопис Фастова вписали наші земляки в роки найжорстокіших із воєн – Великої Вітчизняної. З її кривавих доріг не повернулося додому більше 5 тисяч фастівчан.
Важким було звільнення міста від німецько-фашистських окупантів. Це сталося 7 листопада 1943 р. . За мужність і героїзм, проявлений в ході операції, понад 21 тисячу солдат і офіцерів Радянської Армії було нагороджено орденами та медалями. За звільнення Фастова від німецько-фашистських загарбників 31 солдат та офіцер отримали високе звання Героя Радянського Союзу.
Фастів вистояв, піднявся з руїн та згарищ, з роками набирався сили і трудової наснаги.
Головною окрасою міста є люди. За вагомий внесок у розвиток Фастова, зміцнення й примноження його трудових, господарських, культурних, духовних традицій, виховання підростаючого покоління в дусі любові до рідного краю 20 фастівчанам присвоєно звання «Почесний громадянин міста Фастова».
Серед них – учасники визволення Фастова від німецько-фашистських загарбників -Герої Радянського Союзу І.П.Бобрикін, С.Ф.Гусєв, В.М.Міняєв.
Знане далеко за межами міста ім'я одного з кращих представників інтелігенції – лікаря, профессора, Героя Радянського Союзу П.М.Буйка, який врятував від вірної загибелі десятки земляків. Є серед Почесних громадян й інші ветерани війни та праці, які прославили Фастів – Є.Д.Краснощоков, І.М.Гришин, В.М.Люцканов, І.І.Тимошенко.
Як завжди в історії, нові часи вимагали нових героїв. Післявоєння вимагало відбудови. За значний особистий вклад у розширення та зміцнення матеріальної бази промислового, житлового, соціально-культурного будівництва в місті Почесного звання були удостоєні колишні голови міської ради А.П.Боруца та А.В.Гірченко, районної - С.О.Дорошенко.
Завжди великою шаною у людей користувалися вчителі. Тому природно, що без працівників цієї найгуманнішої у віках професії список почесних громадян міста був би не повним. Тому серед них І.А.Коровай- колишній вчитель математики школи-інтернату, Герой Соціалістичної праці, М.Я.Крючкова – ветеран педагогічної роботи, перший президент клубу ветеранів війни та праці «Надвечір'я» , а ще О.О.Цьопич – майстер спорту, тренер дитячо-юнацької школи, який підготував чимало спортивної молоді. Став Почесним фастівчанином і Заслужений майстер спорту, чемпіон Європи, володар Кубку світу з боксу В.М.Качановський.
Свого часу у Фастові жив і навчався відомий український композитор – пісняр А.А.Горчинський, який своєю пісенною творчістю сприяв формуванню любові до української пісні. Саме за це фастівчани і удостоїли його званням – Почесний громадянин міста.
Сьогодні архітектурні особливості Фастова міцно пов'язані з іменем ще одного його Почесного громадянина – А.А.Древецького. Серед його робіт – скульптурна композиція воїнам-фастівчанам на кургані Слави, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни, пам'ятник Герою Радянського Союзу, фастівчанину Й.Ю.Чайковському. А ще Анатолій Анатолійович – автор пам'ятників великому Кобзареві та вченому-винахіднику М.М.Бенардосу. Сьогодні скульптор, член Національної спілки художників України. А.А.Древецький очолює міську школу народної майстерності.
Немало в Фастові й людей, які натхненною працею пишуть нові сторінки історії міста. Серед них керівники найбільших в місті промислових, залізничних підприємств, завдяки яким наповнюється міський бюджет- В.М.Кудряшов, А.І.Шелудько, О.М.Пеньковий, Л.І.Оніщук, Крістофер Вробель.
 
Сьогодення Фастова – це багатоманітність об’єктів господарювання різних форм власності, модернізація виробництв і продукції, активне опанування світової економічної практики, зміцнення позицій на вітчизняному та світовому ринках.
У сфері промислового виробництва м.Фастів входить до десяти найбільших за обсягами виробництва регіонів Київської області.
 
 
 
 
 
Обсяги промислового виробництва в місті з року в рік зростають. Коли в 1997 році вони складали 44,3 млн.грн., то в 2006 р. (в порівняних цінах) 450,7 млн. грн.
Основу промислового потенціалу міста становлять 17 великих і середніх підприємств.
Серед підприємств міста, які досягли в минулому році найкращих результатів - ДП ЗАТ “Оболонь” «Пивоварня Зіберта». В 2006 році це підприємство відсвяткувало 100-річчя з дня заснування. З року в рік фастівські майстри пивоваріння неодноразово доводили, що вміють працювати на кінцевий результат, на зміцнення доброї репутації своєї продукції. В минулому році на підприємстві введена в дію нова лінія наливу пива та безалкогольних напоїв, освоєно нові види продукції: пиво “Оксамитове” у спецпляшках місткістю 1 л та безалкогольна “ностальгічна серія” – “Оболонь ситро”, “Оболонь лимонад”, “Оболонь оранж”, “Кола нова”. Розширюються ринки збуту- продукція експортується майже у 20 країн світу, а з травня 2006 року в США.
На ВАТ “Факел” також відбулися значні зміни. Крім вже освоєних ринків Росії та Білорусі підприємство активно завойовує український ринок. На продукцію, яка декілька років не випускалася, відновлено сертифікати, спеціалістами ведеться робота по розробці та освоєнню нових видів продукції.
Успішно розвивається одне з нових підприємств міста - ТОВ “Компанія “Юнівест Маркетинг” (поліграфічна промисловість).Обсяг інвестицій в основний капітал в 2006 році склав 9864,4 тис.грн., що на 81,2% більше, ніж у 2005 році. Обсяг експорту продукції становить майже 10 млн. дол..США.
Велика увага приділяється навчанню персоналу, для цих цілей залучаються іноземні спеціалісти. На базі ТОВ “Компанія “Юнівест Маркетинг” утворилися нові підприємства за таким же напрямком діяльності: ТОВ “Юніверсал-Фолдер”, ТОВ “Юнівест медіа”, ТОВ “Юнівест Препрес”.
Нарощує обсяги виробництва ТОВ ф. “Промгазтехнологія” в зв’язку із збільшенням обсягу замовлень. Підприємство успішно проводить інвестиційну та інноваційну політику : в 2006 році витрати на придбання обладнання більш, ніж вдвічі перевищили аналогічні витрати 2005 року, а на освоєння нових видів продукції в звітному році направлено коштів на 24,7% більше в порівнянні з 2005 роком.
На ВАТ “Електронагрівач” освоєно нові види продукції: вікна зі склопакетів, євробрус (для декоративного оздоблення будинків), нові види меблів. Для виробництва нової продукції закуплене нове обладнання.
Відбулися значні структурні та реорганізаційні зміни на ВАТ «Червоний Жовтень» . На відокремленій частині цього підприємства створилося нове - ТОВ НВО ФЗХМ «Червоний Жовтень», і завдяки проведенню новим керівництвом активної інвестиційної політики на даному підприємстві в 2006 році, починаючи з травня, значними темпами нарощувалися обсяги виробництва.
Порівняно недавно (з середини 2004 року) розпочало свою діяльність ДП ВАТ «Київський завод металовиробів ім. Письменного.
В місті ведеться послідовна та наполеглива робота щодо реалізації зовнішньоекономічної політики, яка сприяє нарощуванню обсягів експортних поставок продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання.
Промислові підприємства міста мають партнерські стосунки з багатьма зарубіжними країнами. Серед них країни близького зарубіжжя: Росія, Білорусь, Молдова, Туркменістан. Обсяги експортних поставок за 2006 рік становлять 18,8 млн.дол. Серед підприємств, що здійснюють експортні операції ВАТ “Елопак-Фастів”, ТОВ “Компанія “Юні вест Маркетинг”, ТОВ ЗТМ “Аріан”, ВАТ “Факел”, ДП ЗАТ «Оболонь»-«Пивоварня Зіберта», ДП ВАТ «Київський завод металовиробів ім.Письменного».
Обсяги імпорту у 2006 році в порівнянні з 2005 роком зросли на 4,7% і складають 22,2 млн.дол. США. Загальний товарообіг у 2006 році склав 41,1 млн.дол. США, що становить до 2005 року 91,0%.
Зростає вплив і підприємств малого бізнесу. Сьогодні в місті Фастів зареєстровано 5 спільних підприємств, 307 товариства з обмеженою відповідальністю, 382 мале приватне чи колективне підприємство, 7 кооперативів, 29 акціонерних товариств, 4 асоціацій.
Без створення юридичної особи працює 3883 підприємців. Ними налагоджено випуск м’ясних, ковбасних, кондитерських виробів, макаронів, газованої води, морозива, виробів з деревини, будівельних матеріалів. Приватними підприємцями надаються послуги у сфері торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, перевезення пасажирів та вантажів, по ремонту автомобілів, складної побутової техніки, взуття, меблів і т.д.
 
Фастів – місто залізничників, в ньому нараховується 12 залізничних підприємств й організацій. Найбільші серед них:
- Моторвагонне депо ст.Фастів-1: структурний підрозділ Управління ПЗЗ. Основним видом робіт якого є обслуговування приміських залізничних перевезень у 8 областях України (Київська, Вінницька, Ровенська, Хмельницька, Черкаська, Житомирська, Чернігівська, Сумська, Полтавська).
- Український державний центр залізничних рефрижераторних перевезень “Укррефтранс”, перевезення вантажів, що легко псуються, ремонт рухомого складу.
- Фастівська дистанція колії – підпорядкована службі колії ПЗЗ, спеціалізується на поточному утриманню колії в належному стані.
Всього на залізничних підприємствах працюють близько 5 тисяч чоловік.
Фастівською міською радою проводиться наполеглива робота по залученню вітчизняних та іноземних інвестицій в місто. В умовах обмеженості внутрішніх та бюджетних ресурсів, а також необхідності виконання високих соціальних зобов’язань саме зовнішні джерела можуть надати місту вкрай необхідні матеріальні ресурси, нові технології та сировинні матеріали, впровадити сучасний менеджмент, сприяти залученню у міжнародний розподіл праці.
Протягом 2006 року до міської ради звернулася значна кількість потенційних інвесторів з пропозиціями щодо будівництва об’єктів промислового призначення та житла. Серед них: німецька компанія «Кнауф-Інсулейшн» (виробництво теплоізоляційних матеріалів та гіпсу), австрійська фірма ТОВ «Вінербергер» (виробництво цегли та грубої будівельної кераміки), німецько-польська фірма «Крайзель-Будівельні матеріали», російська ТОВ «Лауру індустрія» (виробництво кольорових металів), ТОВ «Компанія «Юнівест Маркетинг»(розширення виробництва поліграфічної продукції), українська фірма ТОВ «Лан Трейд» (переробка сої та насіння соняшника, виробництво шлакоблоків), ТОВ «Світлиця» (будівництво багатоповерхових житлових будинків).
В 2006 році продовжувалося будівництво нових підприємств: кондитерської фабрики французької фірми «Валео-Люкс» (вул.Транспортна) та підприємство по виготовленню нафтопереробного та газовикористовуючого обладнання ТОВ «Завод нафтових технологій» (вул.Поліграфічна).
Суспільне життя в місті також досить жваве. На сьогодні в Фастові зареєстровано 73 осередки політичних партій та 62 громадські організації.
Ще Фастів – піонер в створенні органів самоорганізації населення.
20 жовтня 1998 року, на сесіі міської ради затверджено Положення про органи самоорганізації населення міста, з прийняттям якого було започатковане створення комітетів самоорганізації населення у мікрорайонах міста з метою об’єднання зусиль всіх вуличних і будинкових комітетів у вирішенні своїх територіальних проблем та участі в управлінні життєдіяльністю територіальної громади з єдиного центру.
25 лютого 1999 р. був створений комітет самоорганізації населення мікрорайону Казнівка, який нараховує близько 6 тисяч жителів, де розташовано 18 вулиць, 11 провулків, утворена своя чітко відокремлена соціальна інфраструктура та географічні межі.
Такі комітети були згодом створені в мікрорайонах В Потіївка, Завокзалля, Заріччя, Снігурівка.
В місті сьогодні працюють 90 вуличних комітетів, 111 будинкових комітетів, 14 житлових кооперативів і кооперативів власників житла, які очолюють голови цих громадських формувань – ентузіасти, патріоти свого рідного міста.
Сьогоднішній Фастів - це місто з широкою мережею освітянських закладів, достатньо високим рівнем навчально-виховного процесу.
 
В місті функціонують:
  • філіал МАУПУ;
  • автодорожній технікум;
  • 10 загальноосвітніх шкіл; природничо-математична школа-ліцей;
  • 1 вечірня загальноосвітня школа;
  • державний професійно-технічний навчальний заклад “Фастівський центр професійно-технічної освіти”;
  • 12 дитячих дошкільних закладів;
  • 5 позашкільних закладів освіти: станція юних техніків, станція юних натуралістів, Будинок творчості дітей та юнацтва, школа народної майстерності, дитяча юнацько-спортивна школа.
З вересня 1999 року функціонує дитячий будинок змішаного типу. Для роботи з дітьми з вадами здоров’я при будинку творчості дітей та юнацтва в 1999 році створено клуб “Надія”.
  • Всього учнів – 6889. Дітей дошкільного віку – 3409. Із них вихованців дитячих садків – 1726. Вихованців позашкільних навчальних закладів – 2250.
  • Всього педагогів у місті – 525.
До установ культури Фастова належать: міський Палац культури, міська бібліотека, музична школа, міський парк культури та відпочинку ім.Ю.Гагаріна і Фастівський державний краєзнавчий музей.
На межі двох тисячоліть культурно-мистецькі надбання Фастова принесли йому особливо відчутну славу та високе визнання. Місто стало відомим за межами Київщини як унікальний і самобутній центр формування і розвитку юних обдарувань, численних талантів. Вміють в ньому відкривати чарівне віконце до світу прекрасного з раннього дитинства. І роблять це з любов”ю, посиленою увагою, створюючи необхідні умови для творчого самовираження підростаючих поколінь.
В культурних закладах міста працює 47 клубних формування в яких займається понад 1,4 тис. Чоловік. З них 30 - колективи художньої самодіяльності. Із них 17 – це дитячі, в яких розвивають свій творчий потяг хлопчиків та дівчаток. Майже 550 дітей навчається в дитячій музичній школі. Одинадцять колективів художньої самодіяльності мають високе звання аматорський “народний” та “зразковий”.
Щедра фастівська земля на обдаровану спортивну молодь.
Для занять фізичною культурою та спортом в місті збережено всі спортивні споруди: 3 стадіони, 11 спортивних залів, 10 футбольних майданчиків, приміщення для фізкультурно-оздоровчих занять з тренажерним обладнанням. На балансі відділу фізкультури і спорту знаходяться стадіон «Машинобудівник», стадіон «Рефрижератор», спортивно-молодіжний центр «Надія», дитячо-юнацька спортивна школа «Локомотив». Це дає можливість ефективно використовувати міську спортивну базу, створювати секції для занять різних верств населення, відкривати філії обласних ДЮСШ.
В 2006 році продовжувалася робота по розвитку мережі фізкультурно-спортивних клубів. В даний час в місті працює 10 фізкультурно-спортивних клубів. Клуби зареєстровані, і напрямки роботи відповідають статутній діяльності. В 5 клубах, а саме СК «Каяк», ФК «Олімп», ФК «Фастів», КСК В.Качановського, ФК «Рефрижератор» розвиваються олімпійські види спорту; в клубах О.Андрієнка СК «Каскад», в Центрі розвитку спорту та молоді Фастів-2 та в спортивно-молодіжному центрі – не олімпійські. Вихованці клубів беруть участь у змаганнях різного рівня. У 2006 році Горбатов Олександр виборов звання Чемпіона України з веслування на байдарці, Чемпіоном України з боксу став Матеосян Євген.
В місті працюють 2 дитячо-юнацькі спортивні школи. В ДЮСШ відділу освіти в 6 відділеннях постійно проводять заняття понад 500 чол.; в ДЮСШ «Локомотив» відділу з питань фізичної культури -200 чол., в філії обласного центру «інваспорт» займаються 116 чол.
У місті є пам’ятники архітектури. Серед них: Покровська православна Церква (ХУ1 ст.) Хресто-Воздвиженський римо-католицький костел (початок ХХ ст.). Крім того, у межах міста є пам’ятник природи: дуб Семена Палія, “Палієві вали”.
За останні чотири роки фастівським спортсменами завойовано на чемпіонатах країни та міжнародних турнірах 20 золотих, 35 срібних, 40 бронзових медалей.
Фастівчани шанують своє славне минуле, свято бережуть і доглядають могили, обеліски, де поховані герої, які в різні історичні епохи віддали життя за рідний край.
У місті є пам’ятники архітектури. Серед них: Покровська православна Церква (ХУ1 ст.) Хресто-Воздвиженський римо-католицький костел (початок ХХ ст.). Крім того, у межах міста є пам’ятник природи: дуб Семена Палія, “Палієві вали”.
З нагоди 10-ї річниці святкування Незалежності України в місті споруджено музейний комплекс, який відтворює події далекого 1918 року, коли на станції Фастів було підписано передвступний Акт Злуки між урядами Української та Західно-Української Народних Республік в одну соборну державу.
Пам’ятник у вигляді каплиці, яка символізує за християнським звичаєм притулок для душ невинно убієнних, зведений в міському парку – пам’ятці садово-паркового мистецтва “Молодіжний”, увіковічнив пам’ять про фастівчан, які не вернулись з Афганістану.
В 2002 р. реставровано в місті й музейний комплекс пам’яті воїнів-визволителів років Великої Вітчизняної війни.
Розвивається в місті туристична галузь. Лише в 2006 році було проведено 189 екскурсій, в яких взяли участь майже 13 тис. чоловік. Це – не лише відвідувачі Фастівського державного краєзнавчого музею.
Діє в Фастові екскурсійний маршрут « Історичними та культурними стежками Фастівщини". Під час поїздки гості та жителі міста можуть ознайомитись з історією Фастівщини, з людьми, які прославили нашу землю, з мальовничими куточками природи.
На них справлять незабутнє враження пам'ятки сакральної архітектури, музеї та природні ландшафти.
Екскурсійно-туристичний маршрут починається від Фастівського вокзалу, де заплановано відвідини «Вагону-музею» на колесах і закінчується у с. Томашівка у чоловічому монастирі. Головними точками зупинки є Фастівський державний краєзнавчий музей, парк культури та відпочинку ім..Ю.Гагаріна, Фастівський римо-католицький костьол, церква Покрови Пресвятої Богородиці, Меморіальний музей-садиба композитора К.Стеценка у с.Веприк та чоловічий монастир у с.Томашівка.
Є в місті пам'ятники, присвячені воїнам-визволителям міста від німецько-фашистських загарбників в часи Великої Вітчизняної війни, пам'ятники, що увічнюють період громадянської війни, а також мужність земляків, які загинули під час війни в Афганістані.
У Фастівському державному краєзнавчому музеї відвідувачі ознайомляться з флорою і фауною краю, потраплять в добу палеоліту, бронзовий, залізний віки, часи Київської Русі та Козаччини. Це допоможе нам уявити, яким було життя на Фастівщині в різні часи.
Під час екскурсії по Меморіальному музеї-садибі композитора К. Стеценка відвідувачі дізнаються про роль с. Веприка у розвитку культури на Фастівщині на поч. XX ст.
Переступивши поріг огорожі чоловічого монастиря у с Томашівка, відчують зовсім інший плин життя - повільного, розміреного, що так приваблює своєю тишею і довколишньою красою.
Ця екскурсія допоможе зрозуміти, що невеличке місто Фастів на Київщині є часткою історії, розвитку культури і науки всієї України, що люди міста роблять великий внесок в розвиток держави.

Недзвецька Людмила Василівна, головний спеціаліст з інформаційного забезпечення міської ради та її органів. 

Матеріали статті дозволяється використати відповідно до ліцензії GNU FDL
 

Спорт Фастова